Vyhľadať
Close this search box.

Ešte neodoberáš newsletter?

Objavuj so mnou možnosti fyzického, psychického a duchovného rastu v občasnom newsletteri s mojim najnovším poznaním.

Fyziologický povzdych OKAMŽITE zníži tvoj stres a úzkosť

Pozrime sa na mimoriadne efektívnu techniku, pomocou ktorej dokážeš za pár sekúnd upokojiť svoj nervový systém, utlmiť fyziologické prejavy negatívnych emócií, rapídne znížiť úroveň stresu a stresových hormónov a vďaka ktorej dokážeš dokážeš dostať svoju pozornosť pod kontrolu keď sa ocitneš v stave prílišného premýšľania.

Náš nervový systém má dve vetvy, ktoré označujeme ako sympatický a parasympatický nervový systém.

Sympatikus

Sympatický nervový systém je aktívny najmä v útočných alebo únikových situáciách kedy sa od nášho organizmu vyžaduje zvýšený výkon a pozornosť. Keď máme tento systém aktívny využívame všetky dostupné fyzické kapacity pomocou vylučovania stresových a energizujúcich hormónov a neurotransmiterov, čo je prospešné v situáciách kedy nám ide o prežitie alebo o podávanie náročných fyzických alebo mentálnych výkonov. 

Parasympatikus

Naopak úlohou parasympatického je zabezpečovať pokoj, oddych, regeneráciu organizmu a dočerpávanie rôznych telesných kapacít. Pri aktivovanom parasympatickom systéme sa teda cítime neohrozovaní, sme slobodní od stresových vplyvov a rôznych nepríjemných pocitov, aby sme dokázali pokojne tráviť naše pokrmy, relaxovať a užívať si prítomný moment bez všetkých stresujúcich faktorov.

Problém dnešnej uponáhľanej doby je ten, že aj keď momentálne nečelíme bezprostrednému ohrozeniu života a ani sa od nás momentálne neočakáva podávanie vrcholových výkonov, zostávame po väčšinu dňa zapojení práve v sympatickom, teda tom akčnom nervovom systéme, čím nabúravame prirodzenú harmóniu tela a mysle medzi akciou a pokojom. Môže za to napríklad sledovanie negatívnych správ z telky alebo sociálnych sietí, obavy z budúcnosti, výčitky z minulosti a nadmerné užívanie istých pokrmov, nadmerné užívanie kávy a stimulantov, ktoré náš sympatický, teda bojovný nervový systém zapínajú aj keď to vôbec nie je treba.

Takto naše organizmy zbytočne a chronicky preťažujeme a nedávame im vydýchnuť a to isté robíme aj našej mysli a psychike.

Pomocou fyziologického povzdychu však dokážeme aktivovať náš pokojový, parasympatický nervový systém veľmi efektívne za pár sekúnd vďaka rapídnemu zníženiu hladín oxidu uhličitého v našom organizme. Práve hladina oxidu uhličitého je jeden z hlavných parametrov určujúcich to, ktorú zo spomínaných vetiev nervového systému aktivujeme.

Ako robiť fyziologický povzdych

Fyziologický povzdych sa robí takto:

  • 1. nadychneš sa zhlboka ideálne do brucha cca na 90% kapacity
  • 2. dotlačíš ďalší drobný extra nádych na 95% kapacity
  • 3. následne veľmi pomaly vydychuješ

Dôležité je, aby bol výdych dlhší než obidve po sebe idúce nádychy. Snaž sa o čo najdlhší a najkomfortnejší výdych aký dokážeš.

Na nič nečakaj, rovno si to vyskúšaj hneď teraz.

Cítiš to okamžité upokojenie? Verím, že áno. Takto brutálne jednoduché to je. Týmto povzdychom môžeš prerušiť akúkoľvek stresujúcu situáciu a získať nad ňou viac kontroly a duchaprítomnosti. Táto jednoduchá technika ťa okamžite upokojí dokonca aj v takej extrémnej situácii akou je ponorenie sa do ľadovej vody. No a veľmi efektívne je takýmto spôsobom sa ukladať do postele na spánok.

Možno ti táto technika príde povedomá a niet sa čo diviť. Pravdepodobne si už videl psíka, ktorý sa ukladá na spánok. Každý jeden pes na svete robí presne túto techniku hneď po tom čo zaľahne tesne predtým ako zatvorí oči.

Vlado Roško

Vlado Roško

Som otec, manžel, mentor, vývojár doplnkov výživy, bývalý kulturista a zanietený študent fyzického, mentálneho a duchovného rastu človeka.

Email: info@vladorosko.com

Získaj nový pohľad na svoj život a jeho zmysel.

Objavuj so mnou možnosti fyzického, psychického a duchovného rastu v občasnom newsletteri s mojim najnovším poznaním.