Vyhľadať
Close this search box.

Ešte neodoberáš newsletter?

Objavuj so mnou možnosti fyzického, psychického a duchovného rastu v občasnom newsletteri s mojim najnovším poznaním.

Zákon príťažlivosti a „manifestácia“ je riadená retikulárnym aktivačným systémom v mozgu

V tomto článku ti objasním veľmi zaujímavý mechanizmus v tvojom mozgu, ktorý ak pochopíš, dokážeš si vďaka nemu začať vo svojom živote všímať práve tie detaily, informácie alebo osoby, ktoré potrebuješ na ceste k tvojim cieľom a k tvojmu vysnívanému životu, a ktoré si dodnes prehliadal.  A hneď ťa upozorním, že sa nejedná o žiadnu ezoterickú bájku ale o komplexný biologický mechanizmus, ktorý v tvojej hlave prebieha aj práve v tejto chvíli a možno vďaka nemu toto video pozeráš a ani o tom nevieš.

Ako naozaj funguje zákon príťažlivosti a manifestácia?

Určite sa ti už niekedy stalo, že si si kúpil napríklad auto alebo nejaké tričko zo supermarketu a zrazu si si začal všímať, že rovnakých áut a tričiek ako máš ty sú plné ulice. 

Určite si zažil aj situáciu, ktorá bola sprevádzaná pomerne veľkým hlukom, napríklad na jarmoku kde niekto na teba zvolal tvojim menom a ty si to v tom hluku okamžite spozoroval. 

Možno máš malé dieťa a jeho plač vo vzdialenej izbe dokážeš počas hlučnej návštevy okamžite spozorovať iba ty. 

A možno ani nevieš, že niečo v miestnosti, v ktorej práve sedíš je niečo modrej farby. Skús sa porozhliadnúť a hľadaj modrú farbu. Ja počkám.

Tak čo? Vyskočilo pred tvoje oči ihneď niečo aspoň trochu modré? Hm 🙂

Za všetky tieto zvláštnosti ale aj poriadnu kopu mimoriadne dôležitých biochemických procesov môže takzvaný Retikulárny aktivačný systém. Je to súčasť tvojho mozgu, ktorý vyzerá približne ako malá ceruzka s vlasmi 🙂

Aká je úloha retikulárneho aktivačného systému?

Medzi hlavné úlohy tohto systému patrí regulácia prechodu medzi spánkom a bdelosťou, modulácia prakticky všetkých ostatných systémov v mozgu a hlavne filtrovanie informácií z okolia, ktoré prijímaš pomocou všetkých svojich zmyslov s výnimkou čuchu. 

Napríklad pomocou norepinefrínu na kortikálnej úrovni zlepšuje pomer signálu voči šumu znížením „šumu“ a následným uľahčením spracovania relevantných senzorických signálov, teda dochádza k niečomu čo môžme opísať ako zaostrenie.

Ak sa v tomto momente okolo seba rozhliadneš, môžeš si všimnúť, že ťa obklopuje možno miliarda detailov a bodov, na ktoré dokážeš upriamiť svoj zrak, ktorých sa môžeš dotknúť, pokožkou cítiš teplotu vzduchu, svoj kontakt so stoličkou, v ústach možno cítiš zvyšky chute jedla, ktoré si naposledy jedol a keď sa započúvaš, pravdepodobne zistíš, že v tvojom okolí je veľké množstvo zvukov, ktoré bežne ani nevnímaš. 

Keby si chcel uložiť všetky tieto zmyslové informácie jednej jedinej sekundy – práve tohto momentu, potreboval by si pravdepodobne niekoľko terabajtových diskov. 

Predstav si, aký gigantický tok informácií do nás vchádza cez naše zmysly a náš mozog sa nám aj napriek tomu neprehreje ani nezoskratuje. A to práve vďaka spomínanému Retikulárnemu aktivačnému systému.

Tento systém filtruje všetky vstupné signály a informácie a pred vedomie tvojej mysle vpustí len tie, ktoré považuje za dôležité alebo známe. Všetky ostatné informácie sú vnímané ako šum a tvoje vedomie ich do veľkej miery ignoruje. Ak teda tento systém nepovažuje za dôležité veci, ktoré dôležité naozaj sú, tak vo svojej realite dennodenne prehliadaš mnoho podstatného.

Čo všetko ovplyvňuje rozhodnutia tvojho retikulárneho aktivačného systému?

Tvoja viera, všetky tvoje presvedčenia a názory, všetky podvedomé sugescie, ktoré prijímaš od iných ľudí, zo sociálnych sietí alebo z telky. No a hlavne tvoja vedomá pozornosť.

Zopakujme si príklad, aby si pochopil ako pozornosť ovplyvňuje tento sytém. Porozhliadni sa okolo seba a nájdi čo najskôr niečo oranžové alebo červené. ……  Máš?

Ovplyvnil som tvoju pozornosť a usmernil som ju tak aby dala do pozadia všetky ostatné farby a pred tvoje vedomie zo všetkého pozorovaného vytiahla práve oranžovú alebo červenú farbu. Proste kam sa pozornosť vyberie, tam energia nasleduje.

A samozrejme, nefunguje to len s farbami ale s absolútne všetkým, čo dokážeš vnímať svojimi zmyslami (okrem čuchu) a dokonca aj s myšlienkami, ktoré prúdia tvojou hlavou aj keď sa nesnažíš.

Ako využiť zákon príťažlivosti?

RAS systém teda vyberá informácie z prostredia a predostiera ich pred tvoje vedomie AVŠAK funguje to aj opačne – to na čo začneš vedome upriamovať svoju pozornosť, o tom dávaš informáciu svojmu RAS systému, že je to pre teba dôležité a RAS systém toho začne automaticky vyhľadávať viac. 

Ak sa napríklad odhodlane a vedome rozhodneš, že chceš pomimo svojej výplaty zarobiť navyše 1000 Eur, tvoj RAS systém začne vyhľadávať v každej situácii možnosti ako ťa dostať k tomu, čo je pre teba dôležité – teda v tomto prípade – zarobiť 1000 Eur ročne vo voľnom čase. 

Môžeš si časom všimnúť, že bez nejakej veľkej snahy automaticky z každého rozhovoru, z telky, z billboardov, z novín, z internetu alebo rádia vnímaš trochu odlišné spektrum informácií. Toto spektrum bude pravdepodobne zahŕňať viac informácií o technikách ako ušetriť peniaze, aké nové schopnosti si osvojiť, aby si ich speňažil, o brigádach, o práci z domu, o tom aké nepotrebnosti, ktoré ti doma ležia môžeš kľudne predať, dokonca z miliónov myšlienok, ktoré ti denne preletia nepozorovane hlavou sa ti začnú zdať o čosi zaujímavejšie tie myšlienky, ktoré by mohli viesť k nejakému zárobku. To všetko sa začne diať, aj keď práve funguješ “na autopilota”.

Alebo iný príklad – rozhodneš sa vedome a odhodlane, že dáš dokopy svoj romantický vzťah alebo manželstvo. RAS systém začne vyhľadávať v každom stretnutí s ľuďmi subtílne prejavy úcty a lásky, držanie tela, dotyky, štýl humoru a množstvo podprahových prejavov ktoré si doteraz prehliadal. Začneš si ich všímať vo filmoch, seriáloch, len tak na ulici a dokonca si to možno začneš všímať aj na psoch. Zrazu sa ťa možno zaujmú tvoje básnické myšlienky pre tvoju polovičku, kvôli ktorým by si sa ešte prednedávnom prepadol od hanby. Zrazu si začneš uvedomovať svoje nevhodné slová a činy, ktoré túto snahu popierajú a vďaka tomu, že si ich uvedomíš ich zrazu dokážeš eliminovať. Celý svet sa môže stať tvojim školením romantiky. A aj toto všetko sa začne diať, kým ty budeš fungovať “na autopilota”.

Náš RAS systém sa teda o nás stará a my ho vieme do veľkej miery “preprogramovať” vedomým rozhodnutím, vytýčením jasného cieľa alebo jednoducho tým, že si budeme priať. Nie však naivne priať ale odhodlane priať.

Takto funguje mnohým určite známy “zákon príťažlivosti” alebo “manifestácia” – akurát, že sa jedná o hardwired biologický mechanizmus v našich mozgoch. Zázrak nieje to, že sa splní čo si si zaumienil alebo prial, zázrakom je to, že takýto premakaný mechanizmus máš pod svojou kožou.

Ak dokážeš svoju vedomú pozornosť prebúdzať a aktualizovať každý jeden deň aspoň na chvíľku pomocou meditácie, vedomého rozhovoru sám so sebou alebo s inou dôveryhodnou osobou, písaním si denníka, spisovaním svojich cieľov či dokonca vedomou modlitbou alebo kontempláciou, dokážeš tak svoj RAS systém kalibrovať veľmi efektívne na dennodennej báze a v takom prípade je tvoj život pravdepodobne akýsi hladkejší, mierumilovnejší, ciele dosahuješ bez komplikácií a riešenia tvojich problémov akoby ti samé padali k nohám.

Temná strana zákona príťažlivosti

Je tu však aj odvrátená, temná strana efektu retikulárneho aktivačného systému. Ak sa bežne vo svojom živote nestretáš so svojou vedomou pozornosťou, ktorýmkoľvek spôsobom, ktorý som práve zmienil, kalibrácia tvojho RAS systému plne závisí od tvojich vzorcov, presvedčení a názorov, ktoré si zdedil v génoch, ktoré sa v tebe zakoreňovali výchovou rodičmi, školou a kamarátmi, a čo je najhoršie – najviac tvoj RAS systém pravidelne kalibrujú sociálne siete a médiá, a bez vedomej pozornosti tak vlastne nemáš takmer žiadnu kontrolu nad svojim životom a to aj napriek absolútnemu presvedčeniu, že to tak práve u teba nemôže byť.

Čo myslíš, čo si bude všímať tvoj RAS systém ak celé dni počúvaš z ľava sprava, že ťa všade ohrozujú očkovaní alebo naopak neočkovaní ľudia? Pravdepodobne budeš vnímať ohrozenie všade okolo seba. Ak celý život počúvaš o tom, aký si nemožný, bude tvoj RAS systém celé dni hľadať potvrdenie toho, že si naozaj nemožný.  Ak sa celý život považuješ za chudobného človeka, RAS systém nájde všetky dôkazy o tom, že to tak je. Ak sa považuješ za nerváka, RAS systém nájde v každej situácii príležitosť na hnev a obviňovanie druhých ľudí alebo seba samého. 

Ak nemáme pravidelný vnútorný rozhovor sami so sebou, je veľmi jednoduché prehliadať, že je do nás zvonku zasievaný strach, obavy, hnev a polarizácia, ktoré sa s istotou prejavia v našich životoch a v našej spoločnosti. 

Dávaj si preto pozor a začni si všímať kto a čo všetko ťa môže dennodenne programovať často bez tvojho vedomia. Maj myseľ otvorenú všetkým pre nové pohľady na svet, nenechaj sa však zbytočne vtrhávať do davových ani marketingových emócií. Pre teba majú byť smerodajné tvoje individuálne emócie.

Tvoj RAS systém ti dokáže enormne pomôcť dostať sa tam kam chceš. Sadol si si však už niekedy na riť, pouvažoval si nad svojim životom a opísal si na papier životné smerovanie, ktoré ty považuješ za naozaj ušľachtilé? Spísal si si zoznam cieľov, ktoré by bolo pre teba obdivuhodné dosiahnúť? A teraz nemám na mysli najnovší iphone aj keď aj k nemu ti RAS systém pomôže, ale mám na mysli ciele, ktoré dajú tvojej existencii hlboký zmysel. 

Nevieš ako na to? Nehľadaj v sebe odpovede, pretože tie v tebe dávno sú. Polož si tie správne otázky a tieto odpovede sa z teba samé vysypú na papier. A možno prídeš na to, že v skutočnosti chceš od života iné veci, než na ktorých momentálne pracuješ.

Toto nieje žiaden motivačný blábol, takto naše mozgy fungujú. Pomôž si kámo. Začni o svojom živote uvažovať tak, aby ťa tvoj RAS systém tiahol každú chvíľku každého dňa k lepším a hodnotnejším veciam a myšlienkam. 

Totiž ak v tebe neprebieha vnútorný rozhovor veľmi ľahko absorbuješ negatívne postoje a energie z okolia a RAS systém môže tvoj život poslať na miesta veľmi temné, plné sračiek.

Je veľmi jednoduché dostať sa do sračiek ak nevieš, že vôbec existuje a ako funguje náš Retikulárny aktivačný systém. Ale teraz už vieš!

Zapamätaj si – motto tvojho RAS systému znie “kto chce kam, pomôžme mu tam”.

Vlado Roško

Vlado Roško

Som otec, manžel, mentor, vývojár doplnkov výživy, bývalý kulturista a zanietený študent fyzického, mentálneho a duchovného rastu človeka.

Email: info@vladorosko.com

Získaj nový pohľad na svoj život a jeho zmysel.

Objavuj so mnou možnosti fyzického, psychického a duchovného rastu v občasnom newsletteri s mojim najnovším poznaním.